Dualarınız olmasaydı ne işe yarardınız

0
116 views

Dualarınız olmasaydı ne işe yarardınız

human46-1Selamun aleyküm Ali Hocam.

Her sıkıntı gibi bu sıkıntımı da bilen ve anlayan bir Allah var. Ama hocam danışacağım da dünya üzerinde bir siz varsınız. Bugün ev arkadaşlarımdan bir tanesi fetö suçlamasıyla gözaltına alındı. 3–4 senedir tanıdığım bir arkadaş ve emin olun son 3–4 senedir hiçbir bağlantısı olmayan biri. Öncesinde herkesin olduğu kadar bir bağlantısı olduğunu biliyordum sadece. Şimdi bugün gözaltına alındı, evde üç kişiyiz ve hepimiz avukatız. 5 gün avukatla görüşme yasak ve polisin başka bir avukat arkadaşa dediğine göre en az iki hafta gözaltında kalacak.

Hocam bugüne kadar bu gözaltılar hakkında hep haklı gözüyle baktım. Mağduriyet oluştuğunu iddia edenleri de açıkçası pek umursamadım. Devlet bir pislikten temizleniyor çünkü. Ancak hocam bu kötü bir durum, arkadaşım şahsında memleketteki tüm haksızlıkların def edilmesi için dua etmeye başladım Allah’a. Başka bir şey düşünemiyorum hocam aklım sürekli bununla meşgul, bir yandan sırf aynı evde bulunduğumuz için gelip bizi de alırlar mı evhamı var biraz. Allah muhafaza, böyle bir şey olsa dahi Allah’ın takdiridir aslında diyorum, belki sonunda rahmet vardır. Bir öyle bir böyle düşünmek de canımı sıkıyor, canımı sıkan nokta da tevekkül ve teslimiyette yetersiz kalmam.

Hocam durumum bu. Önceden verdiğiniz dört zikri çekmiştim, şu anda “Ya Allahu ya nuru entellezi tehdil kalbe bi hidayatihi ve bi nurihi” ile beraber inşirah suresini zikrediyorum.

Sağ devrini günde iki defa yapıyorum. Bunun haricinde okumam veya yapmam gereken bir şey yahut bana söyleyebileceğiniz bir şey var mıdır hocam? Selam es selame…

faviconHacı Ali Bayram (Sevgi Yolu)

Selam es selame NE TE, Bir geçiş döneminde olduğumuzu anlıyorsunuz inşaallah.

Devlet kendini koruma refleksi içinde ve ihbarlar ile sizin daha iyi bildiğiniz verilere dayanarak işlemler yapılıyor… Haksızlığa uğrama tarih boyu olabiliyor. Peygamberlerin hayatlarından bunu biliyoruz. ‘’Hayır sandığınızda şer, şer sanılanda hayır olabilir’’ uyarısını da elbet biliyorsunuz.

Yıllar önde ülkemizdeki zulümleri teşhis ettiğimizde kurandaki adalete dair esmaları kırk gün okumuş, tecellisine de keşfen şahit olmuştuk. Şu anda her ne oluyorsa ilahi adaletin bir sonucudur. Hiç mereklanmayın, her şey dünyevi hukuk ile çözülmüyor. Öyle suçlar var ki bir Allah biliyor bir de o suçu işleyen. Kişi eğer tövbe etmediyse o suçun cezasını iftiraya uğrayarak da çekebilir. Bu derin meseledir. Her şey göründüğü gibi olmayabilir. Ya suç karşılığı çile çekeriz yahut imtihanımızdır. Her durumda metanetimizi korumalı, tevekkülden asla vazgeçmemeliyiz. Çok mesaj var ve saat gece yarısını geçtiği halde çalışmaya, kardeşlerimize ulaşmaya çabalıyorum. Bu kadarla yetinelim olmaz mı? Selam es selam e…

human46-1Hocam içimde ne varsa aynısını yazmışsınız, yanlış düşünmediğim için de içim rahatladı. Allah sizden gani gani razı olsun, Allah bizi cennet kardeşi yapsın.

Son verdiğiniz “ya allahu ya nuru entellezi tehdil kalbe bi hidayetihi ve bi nurihi” ve inşirah suresi zikrinde 27. gündeyim. İki gün önce sağ el şahadet parmağım bir iki saniye seğirdi. İki senedir ihtilaç almaktayım ve hatırladığım kadarıyla ilk defa sağ el işaret parmağım seğirdi. İhtilaçnamede duanın kabul olduğuna işarettir yazıyor. İhtilacı iki gün önce almama rağmen 40 güne tamamlayayım yine de dedim fakat size de danışmak istedim.

Mart- nisan ayından beri zikir çekiyorum bu beşinci zikrim. Bu süreçte olağanüstü addedilebilecek yalnızca birkaç şey yaşadım ve iki defa uzun süre ve kuvvetli olmak üzere aralıklarla belli belirsiz nurlar gördüm. Bu halde başka zikre geçmem gerekir mi yoksa 40 güne tamamlayayım mı hocam? Selam es selame.

Şunu da ayrıca belirteyim hocam; elimden geldiğince 7 vakit kılmaya çalışıyorum. Son zamanlarda kuşluk vakti kılamıyorum ama 6 vakit muhakkak namaz kılıyor ve zikrimi yapıyorum. Bu son 27 günde maalesef elimde olmadan -Allah affetsin- bir defa farz vakti kaçırdım. Selam es selame.

faviconSelam es selame Ne, Sağ el şehadet parmağı ihtilacı yaptığın işe onay verir. Yaptığın makbuldür, yapmayı sürdür, Allah bu işten razıdır, daha ziyadesini yapsan daha güzel olur demektir. Biz hocamızdan, o da hocasından böyle öğrendik, elli yıl yüzlerce kere tecrübe ettik onayladık, seğirmeler-ihtilaçname adlı yazımıza eklemelerle yazdık, elhamdülillah. Bizden sonrakilere yardımcı olmak istedik..İlim insanlığın ortak malıdır..yaygınlaştırılması emirdir, farzdır.İlmin sadakası yaygınlaştırılmasıdır…En cimri insan bildiğini öğretmeyendir. Allah öylelerinden ihrah eder.

Demiş olduk ki zikire devam ediyorsun. İnşaallah kırk güne tamamlarsın da belki allah daha da okuman konusunda bir işaret verebilir. İşaretleri, ilham ve keşifleri takip ederiz. Kuşluk namazı veya vakit namazı kılamasan da zikrinden bir miktar çekmeye çalış. Abdestli olarak (sağ el sağ diz üzerine koyarak işaret parmağını depreştirmek suretiyle ) 9–11–21 gibi bir tek sayı okursun.

Çok zorda kaldığında sadece farz namazları kılar, ama zikrine zaman ayırırsın. Zikir farzdır. Sünnete göre ön alır. Elbette bu zorda kalındığında yapılır. Tıpkı seferi de olduğu gibi. Maşaallah zikre müdavim olman örnek bir davranıştır. Esas olan müminler ömür boyu namazda ve ardınca zikirde olan insanlardır. İlim böyle parça parça yeri gelip ihtiyaç olduğu anlaşıldıkça anlatılanlarla öğrenilir. Hikmette aceleye yer yoktur derdi rahmetli hocam ve kayıtlara geçirmiş Hafız Hüseyin Kemal hz…

” Dualarınız olmasaydı ne işe yarardınız.’’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here