Celali esmaları zikretmek zulümdür

14.05.2018
46
Celali esmaları zikretmek zulümdür

Celali esmaları zikretmek zulümdür

Selamun aleykûm Aziz Kardeşim. Zikirde yaşananları başkalarına danışmamız doğru mu? Eğer danışırsak Allah bizden almaz mi? 2-ci sorum. Seğirme nedir? Kusura bakmayin ben Azeri’yim. Bazı kelimelerin anlamını tam bilmiyorum.

*Selamun aleykûm kardeşim. 5 esmadan fazla okumak. Celale dönüşür yazmışsınız. Ben bu güne kadar Celalli bir şey görmedim. . Elbette bazı isimleri çekmemek gerek. Kahhar. Cebbar gibi

-Seğirime damarların depreşmesi, dikkat çekmesi, bir şeylere işaret etmesidir. İhtilaç seğirmenin Arapça karşılığıdır. Damarların hareketidir. Her biri bir şeye tekabül eder. Allah kulları ile işareten konuşur. Yani ihtilaç almak vahiy almaktır. Bu konuda ihtilaçname adlı bir uzun yazımız var.
Aynı saat içinde beş esmadan fazla esma zikir edilirse tecellisi celali olur. Yapılan zikir ile kişi farkında olmadan kâfirlere yardım eder. Bu sır Hikmetullahın marifet bahsindendir. Bir vakit beş esmayı zikredin değir vakitte bir başka beş esma daha tertipleyip okuyun. Ama içinde kesin olarak celal esmaları olmasın.

*Yeri gelmişken Ya Latiyfun zikrine başladım 5-6 gün olar. Devam edecem inşaAllah. Bu ya latıfün zikrini çekerken başka zikir çekebilir miyim? Esma çekiyorum, uzun zamandır, bırakmalı mıyım.?

-Kuran okuyun. Siyer kitapları, hadisler okuyun, bilgilerinizi artırın ama başka zikir çekmeyin. Şu anda çektiğiniz esmaları da bırakın. Allah’ın lütuf kapısından girin, maksat Allah’la konuşmak, ihtiyacını arzetmekse, diğerlerini şimdilik terkeydin. Aklınıza geleni isterseniz birbirine ters istekler de yapmış olursunuz. Gülünç duruma düşmenin yanında balı zehire karmak olur. Birçok ilacı aynı anda almak gibidir. Birbirini etkiler, fayda yerine zarar verir.

*Ya latiyfun zikrinde net olarak bildiğim; okudukça tükürük bollaşıyor ve çok güzel tatlanıyor, ilk 5-6 günde duyduklarım bu, esas olarak.

-Tükürüğün bollaşması ve tatlanması duanızın kabul olduğuna, cemalde dua ettiğinize, Allah’ın rızasında olduğunuza, kevser ırmağından içtiğinize işarettir. Ağzınızı kurutan hiç bir duayı okumayın. Hiç bir esmayı çekmeyin. Allah’ın rızasının işaret dilindeki halidir bu yaşadığınız. Hayatınız boyu bu işareti ölçü edinin. Asla dudaklarınızı kurutan zikiri çekmeyin, sohbeti bile yapmayın, konuşanı dinlemeyin. Biri konuşurken ağzınız, dudaklarınız kuruyorsa o sohbetten uzaklaşın. Yaşayacağın her şeyi bize yaz. Kimselere bahsetme.

*Tamam hocam. Bu günden itibaren esmaları bırakıca. Yerine ya latiyfun zikrini bütün gün ersinde okuycam inşaAllah
-Nefsini işe karıştırma. Çevreni etkilemeye kalkışma. Sözle kimseyi hidayete erdiremezsin. Sevdiklerin için sessizce rabbine yalvar, hidayet dile. Hatta sadece sevdiklerini değil, düşmanın bile hidayetine dair dua et ki senin ve insanlığın baş belası olacağına o kişi, dostun olsun. Her namazın ardından imkânlarının elverdiğince çok oku. Yedi vakit namaz kılmazsan tam sonuç alamazsın.

*5 vakti bilirim, hocam. Ben Caferi mezhebindenim. Bizde kuşluk namazı yok. Gece namazı vardır. 11 rekât gece namazı kılarız. Subay namazı, zühr namazı, esre namazı. Magri ve yatsı namazı. Bir de bir sorum bu. Daha doğrusu anlayamadığım. Neden zikirleri 41 günden sonra biriktiriyorsunuz. Bir başka zikri veriyorsunuz? Tamam, başka zikr ilave ede bilirsiniz. İhtiyaca göre. Normal bir şey. Ama 41 günden sonra bırakmayı anlayamadım. Eğer Ya Latiyfun… Zikri gelişme sağlıyorsa. Neden ölene kadar yapılmasın?

-Azizim hakikat mezhepler üstüdür. Kuşluk namazı kılarsan vakit şartı yerine gelir. Aksi halde beklenen sonuç kâmil olmaz. Vakitler arasını üç saatten fazla açarsanız teali yani tecellilerin yükselişi sağlanamaz. Hatta varılan yerden ya hubut(yavaş yavaş düşüş),ya nüzul (hızlı düşüş),yahut birden bire düşün anlamına gelen sükût… Oluşur. Sükût tamamen bitme, ölme, yokluğu gitme anlamı da taşır. Kişi sükûta uğrarsa dünyalık ahretlik her neyi varsa elinden çıkar İFLAS oluşur. Hikmetullahta en çok korkulan son budur. Kişi doksan yıl mümin ve abid yaşar da bir hatası ile elde avuçta olan her şeyini kaybeder ve iflas halinde cehennemlik olabilir. Hadisi şeriflerde buna dikkat çekilmiştir. Ayetleri de bu gözle okursanız Allah kuran vasıtası ile sizinle konuşur. Kâmil bir rehber bulduğunuzda gerçek hazineyi,(yar ve yardımcıyı) veliliyi buldunuz demektir. Kalbinizin sadakatle onayladığı rehberinize itiraz ermeyin, tecrübesinden sonuna faydalanın,inşaallah.
Bir dilek veya istek eğer usule uyulmuş, samimi olarak yapılmışsa kırk bir gün içinde kabul olur. Öncelikle zikir ihtiyaca binaen yapılır. Zikir çekmiş olmak için çekilmez. İnsan zikiri ya eksiğini tamamlamak yahut fazlalıklarından, rahatsızlıklarından kurtulmak için yapar. İnsanda hayata ve ahirete dönük ihtiyaç çok taraflıdır. Zikrimizde özledik, diledik üzüm yedik, doyduksa, neden elma yahut incir de istemeyelim, yemeyelim. Kuranda yüzlerce dua ve ilim var. İhtiyacı giderilen kul aynı şeyi istemeye devam ederse Allah cc. o kula ne der. Bir nimetin fazlası da rahatsız edicidir, bilirsiniz. İyileştiğiniz halde ilaç almaya devam ederseniz o ilaçların yan etkileri zarar vermeye başlar. İnsan doyduğu halde yerse, içerse rahatsız olmaz mı? Zikir kırkar günlük disiplin ile yapılır. Sürekli tealide olunur. Sonu nuru tevhit ile bitmeyen zikre zikir denemez. Madem Allah’a gidiyorum yol üzerinde beliren ihtiyaçlara göre yeni nurlar isterim. Selam es selame

*Orasını anladım hocam. O zikri terk ettiğimizde. Zikrin getirdiği. O lütuflar. Aradan gitmez mi? Yani mesela. Bir esma çekiyoruz. Bir kaç ayda açılım oluyor, beyinde. Eyer bırakırsak. 15 günde beyin önceki haline dönüyor. Bildiğim kadar.

-Olur mu? Bu cümle akıl dışıdır. Açılan beyin kapanır mı. Bir kapatan olmadıkça neden kapansın.Elde edilen mal, mülk, ilim, neden elden çıksın. Bir başka bölümü daha açarken mi önceki açılan bölümler kapanacak. Çok cahilane bir ifadedir. Zikre devam eden, beynini imanını, bir başka esma ile geliştirmeye devam eder. 73 tarikattan 72si batıldır. Efendimiz sa. Buyurdu 73 fırkadan biri dışındakiler batıldır.

*Ahmed Hulusi beyin kitabından okumuştum. Zikr bırakıldıktan sonra 15 güne beyin önceki haline döner, diyordu.16:47

-Kesinlikle yanlış bir kanıdır. Ya üstat yanılıyor, yahut siz yanlış hatırlıyorsunuz veya yanlış anladınız. Faaliyete yeni başlamış beyin hücreleri yaşamalarına izin veren bir nur (enerjiye) kavuştuktan sonra, tam zıddı bir öldürücü esma okunmadıkça yaşamayı sürdürürler. Açılan (bir kapıyı) beyni kapatacak tek neden SETTAR esmasıdır. Veya okunan esmanın tersi, zıdd anlama gelen bir başka (esmanın)zikridir. Mümit esmasını okursanız sadece beyninizi değil bütün varınızı öldürürsünüz. Celali esmaları zikretmek zulümdür. Selam es selame

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Meryem dedi ki:

  Hocam ben Mart başından beri ya latin zikrindeyim ancak düzenli hiç çekemedim 3 gün çok düzenli yaptım 2 gün ciddi hasta oldum bir hafta yaptım bebek hasta oldu gece kakamadigim oldu sabah namazına uyanamadim bir kere minik bir sır oldu sonra başka bişey olmadı devamlılık gosteremiyorum napacagim yardım edin.

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   yeniden yeniden gayret et,düzenli yapmak için..ne kadar emek o kadar yemek..selam es selame

 2. Mehmet Salih dedi ki:

  Muhterem Hocam Allahın selamı bereketi rahmeti feyzi daimen üzerinize olsun…
  Ya Latifun zikrine basladım (toplamda 11 gün oldu) ve bu sitenin ve facebooktaki eski (eskimeyen) yazılarınızı okuyorum. Daha önce Ya Latifun tertibinde Ya Kuddusun Ya Tahirun Esmlarıda varmış. Kendim için Onları da okumaya müsade varmı acaba acaba. Yoksa 41 günden sonra mı verilecek
  Rabbim afiyet huzur selamet zenginlik üzere kalan ömrümüzü uzun eylesin…

  1. Hacı Ali BAYRAM dedi ki:

   selam es selame..maşaallah..barikallah..hele bu zikri bir tamamlayın.inşaallah gerisi çok kolay gelir..